Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy

Czym się zajmujemy

Krytyczne podejście do debaty publicznej, wyszukiwanie rzetelnych źródeł informacji oraz odróżnianie faktów od opinii, to umiejętności niezbędne, aby dokonywać świadomych wyborów i nie dać sobą manipulować. Dzięki fact-checkingowi, który jest metodą weryfikowania informacji, docieranie do faktów może być dużo łatwiejsze!

Mentorzy Akademii Fact-Checkingu prowadzą warsztaty dla szkół i uczelni, podczas których przekazują młodym ludziom stale poszerzaną wiedzę ekspercką. Posiłkując się aktualnymi przykładami, przedstawiają narzędzia służące do weryfikowania informacji, a także uczą, w jaki sposób rozpoznawać fake newsy i gdzie można znaleźć sprawdzone informacje.

Filmy

Zobacz nagrania, na których nasi mentorzy przedstawiają techniki i narzędzia, z których na co dzień korzystają pracownicy organizacji fact-checkingowych.

Kursy i zadania

Rozwiń i sprawdź swoją wiedzę z zakresu fact-checkingu. Dowiedz się, jak weryfikować informacje oraz gdzie szukać tych rzetelnych.

System nagród

Motywujący system odznak pokaże Ci, na jakim etapie nauki jesteś i zachęci Cię do dalszego doskonalenia umiejętności, dzięki czemu będziesz coraz lepszy/a.

Nie daj się wkręcić i zostań mistrzem weryfikacji!

Załóż swoje konto, a my powiadomimy Cię mailowo o dostępności naszych kursów!

Nasze kursy

Dowiesz się, jak rozpoznawać fałszywe informacje. Poznasz narzędzia, dzięki którym dotrzesz do prawdy. Nauczysz się rozpoznawać źródła, które zawierają rzetelne informacje. A dzięki fact-checkingowi odróżnianie prawdy od fałszu stanie się Twoją nową rutyną.

Fałszywe informacje

Z jakimi rodzajami fałszywych informacji mam do czynienia w sieci?

Narzędzia weryfikacji

Jakie narzędzia ułatwią mi weryfikowanie informacji?

Wiarygodne źródła

Jak rozpoznać źródło informacji, któremu mogę ufać?

Fact-checking

Na czym polega fact-checking i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Demagog
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Funy box

Akademia Fact-Checkingu

To projekt edukacyjny realizowany przez Stowarzyszenie Demagog, dedykowany uczniom oraz studentom, a wraz z wprowadzeniem platformy e-learningowej – również osobom dorosłym.

Naszym celem jest propagowanie krytycznego myślenia, a także wiedzy o fake newsach i innych rodzajach fałszywych treści w Internecie. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, zarówno podczas prowadzonych przez nas warsztatów, jak i online.

Akademia

Nasz poradnik

Twórcy platformy

Poznajcie autorów poszczególnych kursów! To członkowie Stowarzyszenia Demagog, fact-checkerzy i edukatorzy, którzy chcą dzielić się z Wami swoim doświadczeniem.

Home form